Official Site of the Rosebud Sioux Tribe

Committee / Commission / Board Listings
2012-13

Budget & Finance

Russell Eagle Bear
Steve DeNoyer
Pam Kills In Water
Gabriel Medicine Eagle
Alvin Bettelyoun 
Richard Lunderman

Ethics Commission

Ollie Pretty Bird
Audrey Cordry
Mae Small Bear
Evangeline Black Bear
Emily Smith

 

 

Judiciary Committee

Gabriel Medicine Eagle
Pam Kills In Water
Alvin Bettelyoun
Rose Stenstrom
Richard Lunderman
Steven Valandra
Jake Antoine
Calvin Hawkeye Waln

R.E.D.C.O

Shawn Bordeaux 
Gaylene Pretty Bird
Prairie Rose Dubray
Tammy Young
Steve DeNoyer
Mike Harmon
Richard Lunderman

Credit Committee

Jim Wike
Muriel Fast Horse
Brenda Antoine
Patricia Boyd
Glen Yellow Eagle

Gaming Commission

Gerri Night Pipe (2015)
Bernard Haukaas (2015)
Kim Siers (2015)
Antoinette Miller (2015)
Edy Harrison (2015)

Land & Natural

Russell Eagle Bear
Tony Metcalf
John Swift
Charlie Spotted Tail
William Bear Shield
Keith Fiedler
Fern Bordeaux/Boltz
Donna Hollow Horn Bear 
Mary Waln

T.U.C

Flora Black Bear
Daniel Gargon
Shawn Bordeaux
Gerald Eagle Bear
Ronald Neiss

Economic Development

Charlie Spotted Tail
Richard Lunderman
Opal Larvie Maxey
Lydia Whirlwind Soldier
Robert Shot
John Swift

Governmental Affairs

Opal Larvie Maxey
Kathleen High Pipe
Mary Waln
Rose Stenstrom 
Lydia Whirlwind Soldier
Richard Lunderman
Glen Yellow Eagle
Calvin Hawk Eye Waln 

Liquor Commission

Gerri Night Pipe (2015)
Chuck Wilson (2015)
Bernard Haukaas
Caroline Spotted Tail
Beverly Gutlerrez (2015)

Sicangu Lakota Treaty

Archie Little
Lionel Bordeaux
Conrad Black Bear
Sam High Crane
Dennis Spotted Tail
Roger R. Milk
Webster Two Hawk 
Todd Bearshield
Charlie Spotted Tail

EducationCommittee

Richard Lunderman
Tony Metcalf
Lydia Whirlwind Soldier
Mary Waln
William Bearshield 
Iverene Crow Eagle (2014)
Beverly Gutierrez (2014)
Lisa Bordeaux
Rose Stenstrom

GrievanceBoard

Mary Jane Spotted Tail
C. Don Lamoureaux
Conrad Black Bear
Donna Hollow Horn Bear
Antoinette Miller

Personal Committee

Brian Hart, Sr.
Robert Shot
Tony Metcalf
Calvin Waln, Jr.
Gabriel Medicine Eagle

Social Services

Alvin Bettelyoun
Brian Hart, Sr.
Todd Bear Shield 
Kathleen High Pipe
Opal Larvie Maxey 
Pete Small Bear
Claudette Arcoren
Mary Red Kettle
Craig Lafferty 

EnrollmentCommittee

Robert Shot
Opal Larvie Maxey
Brian Hart, Sr.
Rose Stenstrom
Kathleen High Pipe

Health Board

Brain Hart, Sr.
Mary Waln
Charlie Spotted Tail
John Swift
William Bear Shield
Pam Kills In Water
Tony Metcalf
Cyril Scott 
Floyd Reynolds
Claudette Arcoren
Webster Two Hawk

Police Commission

Tony Metcalf
Mary Jane Spotted Tail
Billie Jo Yellow Eagle
Bernard Haukaas Dist.1
Willma Gary Dist. 2
Lauri L. Bordeaux Dist. 3
Norman Running, Jr Dist.4

S.W.A

Calvin Hawkeye Waln
Fremont Fallis
Wilbur Smith
Darleen Valandra
Roger Milk
Mary Wynne
Gerri Night Pipe
Lynette Marshall
Rita Means Dist.7 (2016)
Robin Clairmont
Stephanie Sully
Vi Waln
Hampton Andrews
Pam Kills In WAter
Ben Black Bear III 

Election Board

Ed Clairmont
Berndine Yellow Eagle
James Neiss
Meredith Kills In Water
Ronald Neiss

Tax Commission

Ed Clairmont
Flora Black Bear
C. Don Lamoureaux
Dorothy Marshall
Russell Eagle Bear

Veterans Affairs

Bill Menard (2014)
Billie Gunhammer (2014)
Fremont Fallis (2014)
Wilbur B. Smith Sr. (2014)
Eldon Red Fish
William Bear Shield
Webster Two Hawk 

TECRO

Ronald Gassman
Pete Reynolds
Patsy Valandra
Lila Kills In Sight
Wilbur Smith
John Swift

Tribal land Enterprise

Pamela Kills In Water
Tony Metcalf
William Bearshield
Leroy Greaves
Cyril Scott
Joe Ford
Amos H. Prue, Jr.

Transportation Committee

Pam Kills In Water
Steve DeNoyer
Fremont Fallis
Perry DeCory
Floyd Reynolds
John Swift
Calvin Hawkeye Waln